آموزش زبان

دوره TTC | تربیت مدرس زبان انگلیسی | چیست؟

دوره TTC از جمله دوره‌های مهم در رشته زبان انگلیسی است که برای علاقمندان به تدریس انگلیسی در نظر گرفته می‌شود.
همان طور که می‌دانید افرادی که تسلط نسبی به زبان انگلیسی دارند و می‌خواهند شغل تدریس زبان را بر عهده بگیرند، باید در دوره تربیت مدرس یا همان TTC شرکت کنند تا با استفاده از آن بتوانند به تمامی متدهای آموزش زبان انگلیسی مسلط شوند.

احتمالاً شما هم که در حال مطالعه‌ی این مقاله هستید، به شغل تدریس زبان علاقه دارید و می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توان در یک مدت کوتاه به روش‌های نوین تدریس انگلیسی دست یافت. در این رابطه پیشنهاد ما به کارگیری از دوره TTC  است چرا که در مدت کوتاهی شانس تسلط به تمامی راز و رمزهای آموزش زبان انگلیسی را خواهید داشت. در صورتی که می‌خواهید در مورد این دوره بیشتر بدانید بهتر است تا پایان مقاله همراه ما باشید.

دوره TTC یا Teacher Training Course دوره هایی هستند که افرادی را که از سطح خوبی از زبان انگلیسی برخوردارند را برای تدریس زبان انگلیسی آماده می کند.

در کلاس  TTC بر روی چندین مهارت زبان آموزان تمرکز می شود:

بالا بردن دانش زبان آموزان از روش های نوین تدریس و شناخت این روش ها Methodology
استفاده از روش های آموزش زبان انگلیسی در کلاس های TTC و آشنا شدن زبان آموزان با محیط و نحوه مدیریت کلاس
برگزاری DEMO برای شناخت توانایی های زبان آموزان و کاهش استرس زبان آموزان در برگزاری یک کلاس آموزش زبان انگلیسی
دانستن استراتژی های و تکنیک های لازم برای ارتقا زبان آموزانی که قصد شرکت در دوره های آیلتس را دارند.

دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی (TTC)

دوره TTC (Teacher Training Course) که در فارسی به عنوان دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی شناخته می شود به منظور آموزش نحوه تدریس و کلاس داری به اساتید زبان انگلیسی برگزار می شود. مطالب آموزشی دوره تربیت مدرس در در هر آموزشگاهی طبق استراتژی های خاص آن مجموعه برگزار می شود. ولی عموم آموزشگاه ها باید از یک چهارچوب و قالب استاندارد و تعریف شده تبعیت کنند.

در دوره های آموزشی که با هدف آموزش و تربیت نیروی متخصص برای علاقه مندان به تدریس زبان انگلیسی از دانش و مهارت خوبی در این زمینه برخوردارند و یا معلمانی که درصدد به روز رسانی دانش خود و آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی و پژوهش های تجربی در این زمینه هستند برگزار می شود، شرکت کنندگان در زمینه رویکرد ها، روش ها و تکنیک های آموزشی و مدیریتی  که برای اداره کلاس های آموزشی به آن نیاز دارند را آموزش می بینند و آمادگی لازم را کسب می کنند.

محتوای دوره TTC:  

• آموزش درک مطلب

• آموزش درک شنیدن

• آموزش گفتار

• آموزش نوشتن

• آموزش واژگان

• آموزش دستور زبان

• آموزش تلفظ

• برنامه ریزی درسی

• مدیریت کلاس

• درک مشکلات زبانی زبان آموزان و طرق برطرف کردن آن ها

• آموزش آنلاین

چه مواردی در کلاس های TTC تدریش میشود ؟

 • آمورش روش های مختلف تدریس زبان انگلیسی به انواع گروه های سنی
 • آموزش روش تدریس مکالمه محور (CLT) طبق مدرن ترین روش های تدریس آن در دنیا
 • آموزش گام به گام تدریس سطوح مختلف آموزش زبان و نحوه تهیه طرح درس (Lesson Plan) برای هر بخش
 • آموزش نحوه برقراری ارتباطی سازنده، دوستانه و ایجاد انگیزه برای یادگیری بهتر زبان آموزان
 • چگونگی تدریس مهارت های چهارگانه (Reading, Listening, Writing, Speaking)
 • چگونگی تدریس کلاس های گروهی، خصوصی، زبان عمومی و آمادگی آزمون
 • آموزش مدیریت کلاس درس
 • مدیریت کلاس های بحث آزاد (فری دیسکاشن)
 • آموزش لغات و تلفظ صحیح آنها با لهجه آمریکایی و بریتانیایی
 • با استفاده از روش های یادگیری سریع لغات انگلیسی
 • چگونگی اصلاح و ویرایش غلط های زبان آموزان در کلاس
 • آموزش از طریق بازی برای گروه سنی کودکان جهت تقویت خلاقیت های زبان آموزان در مکالمه
 • برگزاری جلسات تدریس به صورت آموزشی برای شرکت کنندگان دوره تی تی سی و ارزیابی Demo آنها و ارزیابی گزارش انها

در دوره TTC چه مهارت هایی را آموزش می بینید؟

۱- مهارت نگارش طرح درس: در کلاس هایی که با هدف تربیت اسانید زبان انگلیسی برگزار می شوند، مطالبی درباره تعیین اهداف، اجزا تشکیل دهنده طرح درس و توالی اجزا به شما ارائه می شود و می توانید به طورعملی تمرین نگارش طرح درس را انجام می دهید.

۲- مهارت مدیریت کلاس: یکی دیگر از مهارتهای مهمی که در این دوره ها آموزش داده می شود، نوع رفتار معلم، مدیریت سو رفتار زبان آموز، مدیریت یادگیری و مطالب مرتبط است که به شما کمک می کند تا بهترین عملکرد را در کلاس های درس داشته باشید و جو کلاس را کنترل کنید.

۳- تدریس مهارتهای اصلی و فرعی : از آنجایی که در این دوره ها مهارتهایی که می آموزید را باید به طور عملی ارائه کنید، با ارائه دمو در طول ترم ایده آلی از مهارت تدریس شده را مشاهده و تحلیل می کنید.

۴- مهارت تصحیح اشتباهات زبان آموزان: در این مبحث مطالبی درباره ی زمان، شخص، نوع و چگونگی تصحیح اشتباهات زبان آموزان ارائه می شود.
درکنار این مباحث مطالبی از قبیل تجزیه و تحلیل کلام معلم، خلاقیت در کلاس زبان انگلیسی، بازی های زبانی، تکنولوژی آموزشی و … نیز با توجه به نیاز شرکت کنندگان ارائه می گردد.

شرکت در دوره های تربیت مدرس زبان چه مزایایی دارد؟

با شرکت در دوره های آموزشی تربیت مدرس زبان، در کنار ارائه آخرین یافته های علمی و نظری در حوزه آموزش زبان انگلیسی که تمرین های متعدد عملی تدریس (Teaching Practice) و مشاهده نمونه تدریس های استادان برجسته (Observation) را شامل می شود با روش های مدرن و به روز در تدریس زبان انگلیسی آشنا می شوید.
همچنین شرکت در دوره تخصصی تی تی سی (TTC) می تواند گام مهمی در جهت آمادگی معلمان، مدرسان و استادان زبان انگلیسی برای کسب معتبرترین مدارک بین المللی این حوزه یعنی دوره های تخصصی دانشگاه کمبریج نظیر CELTA (مدرک تدریس زبان انگلیسی به گویشوران دیگر زبان ها)، TKT (آزمون دانش تدریس)، DELTA ( دیپلم تدریس زبان انگلیسی به گویشوران دیگر زبان ها)، و … باشد.

کلاس های تربیت مدرس زبان انگلیسی چگونه برگزار می شود؟

دوره تربیت مدرس (TTC) در آموزشگاه ها با استراتژی های مختلفی برگزار می شود و هر آموزشگاهی تعداد جلسات و تعداد ساعات خاصی را برای این کلاس ها تعیین می کند. بسته به برنامه ریزی آموزشگاهی که در آن ثبت نام می کنید، روش تدریس کتاب های کودکان، نوجوانان و بزرگسالان به شما آموزش داده می شود. این دوره ها برای آموزش مکالمه و زبان عمومی هستند.

دوره های تی تی سی معمولا به این صورت است که در ۳ جلسه اول مراحل تدریس را قدم به قدم آموزش می بینید و سپس از شما خواسته می شود که با آمادگی قبلی اقدام به ارائه DEMO کنید به این معنا که درسی را انتخاب کنید و همانند یک استاد زبان انگلیسی آن را برای سایر شرکت کنندگان این دوره آموزش دهید. این کار باعث می شود تا در عمل تدریس زبان را تجربه کرده و نقاط ضعف خود را با راهنمایی اساتید مجرب زبان انگلیسی برطرف نمایید.

برگزاری دمو های آموزش زبان برای شما در کلاس های تربیت مدرس باعث می شود تا ضمن سنجش میزان توانایی ها و مهارت هایتان در زبان انگلیسی و انتقال آن به زبان آموزان اعتماد به نفس بهتری برای برگزاری کلاس های آموزشی پیدا کنید و با مدیریت کلاس و پاسخ دادن به پرسش های زبان آموزان آشنا شوید.

در صورتی که کیفیت دمو هایی که در کلاس های تی تی سی ارائه می کنید در سطح مطلوب و مورد تایید اساتید زبان انگلیسی باشد، از شما دعوت می شود تا در تعداد جلسات مشخصی در کلاس های واقعی مهارت های تدریس خود را افزایش دهید و در نهایت بعد از بررسی مدیران آموزشی اگر که به قابلیت های مناسبی در امر تدریس رسیده باشید، از شما دعوت به عمل می آید تا به عنوان استاد در آموزشگاه تدریس کنید.

چرا باید در دوره های تربیت معلم انگلیسی TTC شرکت کنیم ؟

شرکت کردن در دوره های TTC مزایای زیادی دارد. از مهمترین مزایای آن اشتغال به یک شغل شریف و دارای درامد نسبتا خوب می باشد. افرادی که دارای دانش زبان بالایی هستند، می توانند با شرکت در این دوره ها، به عنوان مدرس زبان مشغول به کار شوند و از دانش خود کسب درامد کنند.

مزیت دیگر شرکت در دوره های تربیت مدرس TTC، درگیری دائمی ذهن با زبان انگلیسی و به روز ماندن دانش زبان است که به افراد با سطح بالای زبان کمک می کند تا همواره دانش خود را افزایش دهند زیرا زبان انگلیسی فرار است و شرکت در این دوره ها و تدریس زبان انگلیسی، موجب ارتباط دائمی افراد با زبان می گردد.

همچنین اگر مدارک DELTA  و CELTA را نیز اخذ کنید، می توانید در هرجای جهان به تدریس زبان انگلیسی به افراد غیر انگلیسی زبان بپردازید. بنابراین اگر سطح زبان بالایی دارید و به آموزش علاقمندید، از دوره های TTC غافل نشوید.

چه کسانی می توانند در کلاس های تربیت مدرس TTC شرکت کنند؟

اگر سطح زبان انگلیسی خوبی دارید و همچنین به تدریس زبان علاقه دارید، به راحتی می توانید در دوره های TTC شرکت کنید و با مهارت های لازم جهت اداره کلاس و شیوه تدریس آشنا و مشغول به کار شوید.

همچنین اگر خودتان مدرس زبان انگلیسی هستید ولی چند سالی از تدریس دور بوده اید، می توانید جهت به روز شدن مهارت های خود در زمینه تدریس زبان و آشنایی با جدید ترین متد های آموزش، در کلاس های TTC شرکت کنید. بنابراین چه فردی بدون سابقه تدریس هستید و چه مدرس زبان، می توانید در دوره های TTC شرکت کنید. برخی از آموزشگاه های زبان، برترین مدرس های هر دوره را در همان مرکز استخدام خواهند کرد.

برای حضور در دوره های TTC به چه سطح زبان انگلیسی نیاز است؟

برای شرکت در دوره های TTC قبل از هرچیز باید علاقمند به تدریس باشید و توانایی برقرای ارتباط موثر با زبان آموزان و انتقال مطالب را داشته باشید. در کنار این ویژگی سطح زبانتان نیز باید بالا باشد.

حتما بارها تجربه کرده اید که برخی اساتید با وجود دانش و سواد بالا، قادر به انتقال صریح مطالب نیستند و شرکت در کلاس هایشان بازدهی چندانی ندارد. بنابراین دانش زبان برای شرکت در دوره های TTC شرط لازم هست ولی کافی نیست و باید در کنار آن بتوانید با افراد کلاس به نحو صحیح و کاربردی ارتباط برقرار کنید و دانش خود را به درستی طوری که برای زبان آموزان قابل فهم باشد، انتقال دهید.

جمع بندی و نتیجه گیری

اگر سطح زبان بالایی دارید و به تدریس علاقمندید، شرکت در دوره های TTC می تواند پله ترقی بزرگی به سوی تبدیل شدن به یک مدرس عالی با مدارک معتبر دلتا و سلتا باشد.

همچنین، با داشتن مدرک TTC می توانید در آموزشگاه های زبان مشغول به تدریس شوید و کسب درآمد کنید. ولی پیشنهاد ما به شما این است که پس از کسب تجربه و سابقه تدریس، حتما در دوره های دلتا و سلتا شرکت کنید چون می توانید از این مدارک جهت تدریس در خارج از کشور نیز بهره ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا