آموزش زبان

نکات طلایی برای افزایش سرعت مطالعه در انگلیسی

چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند سریعتر در یک زبان خارجی بدون از دست دادن درک مطلب بخوانید. حتی در زبان انگلیسی  یکی از سخت‌ترین زبان‌ها برای یادگیری.

یادگیری زبان نیاز به کار مداوم و صبر و پشتکار دارد.

اما از آنجایی که این مطلب را می‌خوانید به احتمال زیاد از انگیزه کافی برای یادگیری زبان برخوردارید. امروز می‌خواهم به ۱۸ نکته مهم در یادگیری زبان اشاره کنم که به بهبود زبان انگلیسی شما کمک خواهد کرد؛ برای خواندن این نکات اصلا مهم نیست در چه سطحی از فرآیند یادگیری زبان قرار دارید. هر نکته شامل مثالها و لینک‌هایی است که می‌توانید با استفاده از آنها خودتان مسیر یادگیری را دنبال کنید.

 واژگان رایج دانشگاهی را یاد بگیرید

هرچه کلمات بیشتری بدانید، سریعتر می توانید متوجه متن ها شوید. یک برنامه فلش کارت دانلود کنید یا لیست های خاصی را مرور کنید (مانند فهرست کلمات آکادمیک دانشگاه ویکتوریا ولینگتوم). حروف اضافه و معانی آنها را بیاموزید تا نیازی به جستجوی تعاریف در هر جمله یا بیشتر نباشد.

ابتدا با صدای بلند بخوانید…

خوب، این نکته ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. از این گذشته، آیا خواندن چیزی با صدای بلند خیلی طول نمی کشد؟ و آیا خواندن با صدای بلند غیر عملی نیست، به خصوص اگر در کلاس یا در کتابخانه هستید؟

در دراز مدت، خواندن متون دانشگاه با صدای بلند ایده آل نیست. با این حال، همانطور که شروع به توسعه مهارت های خواندن آکادمیک در سطح دانشگاه می کنید، خواندن با صدای بلند می تواند اولین قدم برای خواندن سریعتر باشد.

درک کلمات نوشته شده آسانتر است اگر بتوانید آنها را در ذهن خود تکرار کنید. این به شما احساس عمیق تری از واژگان جدید انگلیسی می دهد. علاوه بر دیدن یک کلمه جدید، کلمه را با صدای خود می شنوید و تلفظ آن را تمرین می کنید. با انجام این کار، متوجه خواهید شد که  انگلیسی روان تری خواهید داشت. و با تسلط بیشتر، سرعت بیشتری نیز حاصل می شود. هنگامی که خواندن با صدای بلند به اندازه کافی مهارت و سرعت خواندن شما را افزایش داد، می توانید دوباره به زبان انگلیسی در سکوت بخوانید.

از همان سطوح اولیه‌ی یادگیری زبان بر تلفظ تمرکز کنید، زیرا تصحیح کردن مشکلات تلفظ بعدا در فرآیند زبان مشکل خواهند بود.

اگر مشکلات خود را از همان ابتدا تصحیح کنید، نیازی نیست بعدا که این اشتباهات قوام پیدا کردند آنها را به سختی درست کنید.

از سایت‌هایی چون shiporsheep.com برای شناسایی سمبل‌های تلفظ متداول و کلمات مشابه استفاده کنید.

 خواندن فعال را تمرین کنید

در خواندن فعال، باید به دنبال معنای بزرگتر یک متن باشید. سعی کنید مهمترین کلمات کلیدی متن را شناسایی کنید. جملات موضوعی و جزئیات پشتیبان هر پاراگراف را تشخیص دهید. به «کلمات علامتی» که نشان دهنده تغییر در موضوعات یا معرفی یک ایده جدید است، دقت کنید.

درباره آنچه می خوانید سؤالات مهمی را از خود بپرسید: چرا این متن نوشته شده است؟ هدف از این متن چیست؟ اهداف نویسنده چیست؟ نویسنده چگونه به این اهداف دست می یابد؟

خواندن فعال کاری است که احتمالاً بدون فکر کردن به زبان مادری خود انجام می دهید. اما وقتی به زبان انگلیسی می خوانید، می توانید به راحتی وارد خواندن غیرفعال شوید، جایی که به سادگی به متن کلمه به کلمه، جمله به جمله نگاه می کنید. این رویکرد کمتر فعال باعث می‌شود که وقت خود را برای کلمات بی‌اهمیت تلف کنید  و شما را از جستجوی معنای واقعی متن باز می‌دارد. این کار را نکن!

در عوض، به طور فعال مطالعه کنید و به طور انتخابی بر روی مهم ترین اطلاعات صفحه تمرکز کنید. برای اینکه تمرین خواندن فعال خود را حتی بیشتر هدف قرار دهید، در یک آزمون تمرینی تافل شرکت کنید تا با نوع متون رایج در آزمون آشنا شوید.

متن های خود را مرور کنید

گاهی اوقات لازم نیست یک متن را کامل و عمیق بخوانید. خواندنی‌ها برای بحث در کلاس را می‌توان به آرامی بررسی کرد، زیرا این فرصت را خواهید داشت که مطالب خواندنی را به طور کامل در کلاس بررسی کنید.

به یک نسخه سریعتر و ساده تر از خواندن فعال فکر کنید. وقتی متنی را مرور می کنید، فقط به دنبال جملات موضوعی هر پاراگراف و جزئیات پشتیبان آن باشید. با تمرکز بر «کلمات محتوا»، اسم ها، افعال، صفت ها و قیدهای یک متن، جزئیات را به سرعت شناسایی کنید.کم کم می‌توانید بیشتر «کلمات دستوری» (تعیین کننده، ضمایر، حروف اضافه و غیره) را نادیده بگیرید.

 تمرین، تمرین، تمرین

همانطور که خوب می‌دانیم، هیچ راه میانبری برای یادگیری سریع انگلیسی وجود ندارد. باید برای یادگیری آن سخت کار کنید.

اگر زبان را در موسسات زبان می‌خوانید بهتر است کلاسها را سر وقت بروید و تمارین خود را انجام دهید و به اندازه کافی مطالعه داشته باشید. دنبال کردن این دروس خالی از لطف نیستند زیرا مسئولیت‌هایی روی دوش شما می‌گذارند و شما را به جلو سوق می‌دهند. اما با وجود اینکه در این کلاسها شرکت می‌کنید، باز هم می‌توانید در زمان آزاد خود تمرین‌هایی را انجام دهید.

خوشبختانه، با موهبت اینترنت، تمرین زبان راحت‌تر از همیشه است.

شاید بخواهید خودتان زبان را بخوانید. اگر شما از این افراد هستید، منابع و نکات آنلاین زیادی برای شما وجود دارند. که در مطالب بعدی به آنها می‌پردازیم.

 هرچه بیشتر تمرین کنید، سریعتر خواهید آموخت

مالکوم گلادویل، نویسنده و محقق، پیشنهاد می‌کند که برای تبدیل شدن به یک متخصص در هر چیزی، باید آن را به مدت ۱۰ هزار ساعت تمرین کنید. اگر به نظر شما ۱۰ هزار ساعت زمان زیادی است، چون متخصص شدن این زمان را می‌طلبد! پس سعی کنید هرچه زودتر شروع به خواندن کنید.

اگر می‌خواهید روی گرامر کار کنید، سعی کنید در اینترنت به دنبال نکات جامع گرامری بگردید و اشتباهات متداول خود را تصحیح کنید.
یا اینکه در آزمون های موجود در سطح اینترنت شرکت کنید که کاملا رایگان هستند.
اگر با مهارت شنیداری مشکل دارید، شما می‌توانید به دنبال منابع آنلاین صوتی بگردید و پادکست و کتاب صوتی دانلود کنید و گوش دهید. تمرین خواندن نیز کار ساده‌ای است، اینترنت پر از کتابها و داستانهایی است که می‌توانید آنها را پیدا کنید و بخوانید.

تمرین تلفظ صحیح و صحبت کردن کمی سخت‌تر از دیگر موارد است اگر با افراد محلی زبان مقصد در ارتباط نباشید، اما بهبود این مهارت‌ها نیز کاری غیر ممکن نیست. به دنبال وب سایت‌هایی بگردید که در آنها می‌توانید فرصت صحبت کردن با افراد محلی را به دست بیاورید. پست‌های مرتبط با صحبت کردن و تلفظ صحیح را مطالعه کنید.

یکی دیگر از موارد، خواندن و مطالعه واژگان و اصطلاحات و تمثیل‌ها است. شاید دوست داشته باشید در صحبت کردن کمی حرفه‌ای تر به نظر برسید و مثل یک فرد محلی حرف بزنید. همچنین سعی کنید دایره واژگان خود را در بعضی از حوزه‌ها کامل‌تر کنید. مواردی چون رنگ‌ها، ورزش‌ها، سلامت و فیتنس، غذا و فرودگاهها.

 انگیزه خود را بیابید

همچون هر نوع هدفی، یادگیری زبان در صورت داشتن بهانه یا دلیلی برای انجام آن، آسان‌تر و دلچسپ‌تر خواهد بود. مطمئن شوید که بر این هدف متمرکز خواهید بود که همین انگیزه شما را در مراحل سخت فرآیند یاری خواهد داد.

برای مثال، می‌خواهید زبان را یاد بگیرید تا شغلی پیدا کنید؟ برای مسافرت؟ برای تحت تاثیر قرار دادن یک دختر یا پسر در کلاس درس؟ یا صرفا می‌خواهید زبان را یاد بگیرید تا چالشی را پشت سر بگذارید؟ انگیزه شما هرچه باشد، مطمئن شوید که انگیزه خود را حفظ می‌کنید.

تمرین و تلاش خود را زیاد کنید

نکته‌های نوشته شده در بالا این مورد را نیز در بر داشتند، اما یادآوری این نکته مهم است که: یادگیری زبان انگلیسی بسیار بهتر صورت می‌گیرد اگر از آن لذت ببرید. شما باید سعی کنید آن را همچون یک بازی انجام دهید، حال یا بازی با کلمات انگلیسی باشد یا دیگر اشکال آن.

برای خروجی بهتر در آینده، ورودی‌های بیشتری داشته باشید

حتما با این مورد روبرو شده‌اید که در کلاس زبان، زمانی وجود دارد که در آن به شدت مشغول خواندن و گوش دادن هستید. این بازه‌ی زمانی درست قبل از وقتی می‌آید که شروع به صحبت کردن و نوشتن می‌کنید. این کار شیوه‌ای طبیعی برای یادگیری یک زبان جدید است. قبل از اینکه خودتان شروع به انجام آن کنید، باید ببینید و فهمید که چطور این ساختار شکل می گیرد.

بعضی اوقات باید بعضی کارها به شیوه و سبک و سیاق درست خود پیش برود. در مورد یادگیری زبان، این کار به معنی آن است که با داشتن ورودی زیاد نگران خروجی آن نباشید، زیرا بهرحال آن دانسته‌ها در جایی خودشان را نشان می‌دهند.

 در ابتدا بر برقراری رابطه تمرکز کنید

واژگان زبان انگلیسی بسیار عظیم هستند، تلفظشان سخت است و به زبان آوردنشان دشوار. اگر بخواهیم به این موارد اضافه کنیم، یکی اینکه شما هم بی عیب و نقص نیستید، پس به هنگام یادگیری زبان انگلیسی قطعا اشتباهاتی خواهید داشت. هرچه زودتر اشتباهات خود را بپذیرید بهتر خواهد بود.

پذیرفتید که شما هم اشتباه می‌کنید؟ عالی!

حالا برقراری ارتباط با دیگران و دنبال کردن هدف بسیار راحت تر خواهد بود. شما می‌توانید بعدا در فرآیند یادگیری برای تسلط بیشتر بر این مهارت‌ها بیشتر تلاش کنید.

چگونه می‌توان برای خود آدمهایی را دست و پا کنید که بتوانید با آنها مکالمه داشته باشید؟ اگر کلاس زبان می‌روید، همیشه می‌توانید کسی را برای این کار پیدا کنید. همچنین می‌توانید بر روی فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی به دنبال این افراد بگردید. استفاده‌ از سایت‌هایی چون Couchsurfing.com همیشه یکی از راههای موثر برای برقراری ارتباط با افراد خارجی بوده است. و یا اپلیکیشن هایی مثل hello talk و… بسیار به شما کمک میکنند.

ساختارهای انگلیسی را یاد بگیرید

در ابتدای فرآیند یادگیری زبان، معمولا بهترین کار تمرکز بر صحبت کردن است و اینکه بهتر است نگران اشتباهات خود نباشید، اما زمانی که به سطوح پیشرفته تر می‌رسید، مواردی چون گرامر، تلفظ و انتخاب کلمات نیز اهمیت پیدا می‌کنند.

به زبان همچون یک ساختمان فکر کنید و اینکه گرامر را همچون ساختار آن بدانید. اگر ساختار خوبی نداشته باشید، ساختمان شما چندان روی پا نخواهد بود.

این را بدانید که یادگیری زبان انگلیسی یک خط صاف نیست

اگر در کلاس آموزشی حضور دارید، دنبال کردن یک کتاب یا استفاده از یک برنامه آموزشی، بدان معنی است که شما لیستی مرتب از مراحلی که باید انجام بدهید را در اختیار دارید. عموما، این لیست‌ها از چیزهای ساده‌تر شروع می‌شوند و به موارد سخت‌تر ادامه پیدا می‌کنند، اما این بدان معنی نیست که شما باید همیشه مراحل نوشته شده در کتاب را دنبال کنید.

بعضی اوقات شما از دنبال کردن این روند خسته می‌شوید و دوست دارید چیز جدیدی برای خود پیدا کنید، اطلاعات ویژه‌ای که در کتاب وجود ندارد. همچنین زمانهایی وجود دارد که شما باید به همان کتابها رجوع کنید و چیزهایی که قبلا مفهوم چندانی بر شما نداشتند و اکنون دارند را دوباره مرور کنید. این کاری طبیعی و نرمال است.

شما همچنین باید متوجه شوید که روزهایی وجود دارد که شما در آن احساس می‌کنید همچون اوباما انگلیسی را صحبت می‌کنید، و روزهایی نیز وجود دارد که فکر می‌کنید اگر بتوانید یک جمله را تمام کنید همچون یک سوپرمن عمل کرده‌اید. این پستی و بلندی‌ها طبیعی هستند. فقط خسته نشوید و کار را ادامه بدهید و صبور باشید. به مرور بهبود پیدا خواهید کرد.

هر چیزی را ترجمه نکنید

این یکی از مشکلاتی است که بسیاری از زبان آموزان با آن روبرو هستند. قبلا پیدا کردن معنی لغات سخت بود اما با ظهور اینترنت و Google Translate، پیدا کردن سریع معنی بسیار راحت تر از گذشته شده است.

سعی کنید از این وسوسه دوری کنید.

دلیلشم آن است که اگر بخواهید کلمات داخل یک جمله را به صورت جداگانه معنی کنید، اصلا چیز زیادی از آن متوجه نخواهید شد. این برای هر زبانی صحیح است. ترجمه‌های کلمه به کلمه عموما مواردی چون اصطلاحات، عبارات و تغییرات ضمایر را در خود ندارند و در نتیجه، خروجی خوبی برای شما نخواهند داشت.

از دیگر رو، اگر شما مشغول مطالعه یک متن انگلیسی هستید و سعی دارید آن را به زبان مادری خود ترجمه کنید، کار بدی نکرده‌اید.

دفتر ثبت خاطره داشته باشید

یا یک دفترچه خریداری کنید یا روی گوشی همراه خود صفحه‌ای را به نوشتن تجربه انگلیسی خود اختصاص دهید. هر بار که یک کلمه‌ی مهم و جدیدی را یاد می‌گیرید، آن را به دفترچه اضافه کنید و تعریف و مثالی را نیز با آن همراه کنید. شما همچنین می‌توانید تجارب دیگر خود را نیز به آن اضافه کنید.

مزیت نوشتن چنین مواردی این است که شما همزمان تمرین نوشتن را نیز خواهید کرد و واژگان شما بیشتر و بیشتر می‌شوند. برای اینکه واژه‌ای را به درستی یاد بگیرید و آن را فراموش کنید، بهتر است آن را در متن یاد بگیرید و حداقل سه چهار بار آن را در خلال متن ببینید و بخوانید. داشتن دفترچه‌ای برای یادداشت این موارد و مثالها بسیار کاربردی خواهد بود.

و اینکه، اگر به عقب برگردید و موارد اولیه‌ی‌ خود را نگاه کنید، متوجه خواهید شد که چقدر پیشرفت کرده‌اید. از پیشرفت خود سورپرایز می‌شید و انگیزه‌تان برای جلو رفتن بیشتر می‌شود.

ثابت قدم و مسئولیت پذیر باشید

این نکته بیشتر در رابطه با مشخص کردن اهداف خود است. حقیقت این است که شما در صورت داشتن هدف، بهتر و سریعتر به نتیجه خواهد رسید و ثابت قدمی در طول فرآیند به نتیجه‌ی خوبی خواهد انجامید.

اگر هر روز ۱۵ دقیقه را به یادگیری زبان اختصاص دهید، و این ۱۵ دقیقه را هر روز تکرار کنید، نتیجه‌ی بسیاری بهتری خواهید گرفت نسبت به اینکه امروز سه ساعت را به خواندن زبان اختصاص دهید و جلسه‌ی بعدی را به روزهای بعد موکول کنید.

 واقع بین باشید

بسیار عالی خواهد شد اگر در روز ۱۰ ساعت را به یادگیری زبان اختصاص دهید اما این هیچوقت اتفاق نخواهد افتاد. شما باید محدودیت‌های خود را بشناسید، بخصوص در مورد زمان، و سعی کنید در خلال این محدودیت‌ها کارهای خود را انجام دهید.

همانطور که در نکته ۱۱ به آن اشاره شد، اگر بتوانید تنها ۱۵ دقیقه در روز را به مطالعه اختصاص دهید، بسیار بهتر پیش خواهید رفت تا اینکه در ذهن خود ۲ ساعت در روز را برای انگلیسی بگذارید ولی هیچوقت نتوانید آن را عملی کنید.

همچنین درباره انگیزه‌ی خود واقع بین باشید. اگر می‌خواهید انگلیسی را به هدف ملاقات‌های کسب و کاری یاد بگیرید، خواندن و مطالعه کتابهای مرتبط با صنعت توریسم و تفریحات دردی از شما دوا نخواهد کرد.

سطح خود را بشناسید و به دنبال بهبود آن باشید

به جهت شناسایی محدودیت‌های خود، در ابتدا باید مشخص کنید که در چه زمینه‌هایی باید بیشترین پیشرفت را داشته باشید.

هیچ امتحانی لذت بخش نیست اما بعضی اوقات برای شناسایی حوزه‌های نیازمند توسعه و پیشرفت ضروری هستند. سایت‌هایی چون Capilano، Oxford و Cambridge همگی آزمون‌های مختص به خود را دارند و تنها با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید درباره آنها بیشتر مطالعه کنید.

زمانی که متوجه شوید که مهارت‌های شما در چه سطحی هستند، جلو رفتن برای شما بسیار راحت تر خواهد بود.

جمع بندی  و نتیجه گیری

همانطور که از خواندن این نکات متوجه شده‌اید، اینترنت یک ابزار بسیار قدرتمند در یادگیری زبان است. من هنوز عاشق کتاب هستم، اما اگر بخواهم واقع بینانه صحبت کنم، مردم بیشتر در اینترنت به دنبال تمرین مهارت‌های انگلیسی خود هستند و آن را به باز کردن کتاب و ورق زدن آن ترجیح می‌دهند.

اوایل این نوشتار گفتم که هیچ تکنیک جادویی برای یادگیری انگلیسی وجود ندارد، اما اگر ما چیزی را تصور می‌کردیم، اینترنت می‌توانست نزدیکترین چیز به این تکنیکی جادویی باشد.

 

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

    1. سلام دوست خوبم خوشحالیم که تونستیم موثر واقع بشیم حتما مقالات پیگر را هم مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا