آموزش لیسینیگ

چرا مهارت شنیداری| listening مهم است؟

یک سوال سریع برای شروع: به نظر شما رایج ترین شکل ارتباط چیست صحبت کردن، گوش دادن، خواندن یا نوشتن؟
ممکن است فکر کنید که پاسخ صحیح صحبت کردن است، اما اینطور نیست گوش دادن است.

گوش دادن مهارت مهمی است که به ما امکان می دهد اطلاعاتی را که به ما منتقل می شود دریافت، درک و ارزیابی کنیم. به عنوان یک انسان، ما به دنبال تعامل روزانه با یکدیگر هستیم.
این تعامل از دو عنصر کلیدی صحبت کردن و شنیدن تشکیل شده است. به گفته نادیگ (۲۰۱۰) «[صحبت کردن] تنها نیمی از فرآیند ارتباطی است که برای اثربخشی بین فردی لازم است. نیمی دیگر گوش دادن و درک آنچه دیگران به ما می گویند.”
به برخی از راه های بسیاری که مردم در زندگی روزمره خود گوش می دهند فکر کنید:

 • گوش دادن به صحبت های طرف مقابل وقتی که در حال مکالمه هستید
 • استراق سمع از سایر مکالمات
 • گوش دادن به صحبت های مدرس زبان انگلیسی در مدرسه یا دانشگاه یا اموزشگاه
 • گوش دادن در حین تماشای تلویزیون یا فیلم
 • گوش دادن به سرگرمی های صوتی مانند موسیقی، رادیو یا پادکست

مطالعات نشان داده است که گوش دادن حدود ۴۵ درصد از زمانی را که مردم صرف برقراری ارتباط می کنند، تشکیل می دهد، پس از آن صحبت کردن (حدود ۳۰ درصد)، خواندن (حدود ۱۵ درصد) و نوشتن (حدود ۱۰ درصد) قرار دارند. درست است: گوش دادن مهارتی است که بیشتر از همه در انگلیسی یا هر زبان دیگری که یاد می گیرید استفاده می کنید.

با این حال، با تمام اهمیتی که دارد، دانش‌آموزان (و حتی معلمان) اغلب از توجه لازم به مهارت شنیداری کوتاهی می‌کنند. این بسیار قابل توجه است زیرا زبان آموزان اغلب می گویند که گوش دادن چالش برانگیزترین مهارت در زبان انگلیسی است.

بنابراین، مهارت‌های دریافتی (گوش دادن و خواندن) ۶۰ درصد از کل ارتباطات را تشکیل می‌دهند، اما آموزش زبان سنتی بر گرامر و مهارت‌های سازنده (گفتار و نوشتن) تأکید داشت.

من خودم انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی تدریس می کنم و در آموزش مدرن انگلیسی سعی می کنیم همه مهارت ها را توسعه دهیم. من مطمئناً ارزش این رویکرد را می‌دانم و دانش‌آموزان را تشویق می‌کنم از روش‌ها و مواد متنوعی برای کمک به بهبود زبان انگلیسی خود استفاده کنند.

گوش دادن متمرکز و فعال به عنوان راهی برای تکمیل یادگیری کلاس درس، یا به عنوان روشی برای خودآموزی، بسیار مهم است. و نه فقط برای توسعه مهارت‌های شنیداری  اگرچه این به خودی خود به اندازه کافی مهم است بلکه برای توسعه همه مهارت‌ها.

«اگر درک مهارت شنیداری را توسعه دهید، مهارت‌های دیگر به راحتی به دست می‌آیند، مکالمه انگلیسی موفق در گرو داشتن مهارت کافی برای گوش دادن است، حتی گرامر دانش لغات زبان انگلیسی شما باشد باز هم باید مهارت شنیداری شما به نسبت خوب باشد.
همه این موارد در صورتی اتفاق می‌افتد که شما آنقدر با زبان آشنا شده باشید که وقتی زبان بومی صحبت می‌شود آن را بفهمید.

آیا هنگام گوش دادن به زبان مقصد خود برای درک کردن مشکل دارید؟

آیا تمام مکالمات خود را صرف تاکید بر این می کنید که کلمات مناسبی برای گفتن پیدا نمی کنید؟

باور کنید یا نه، این ممکن است برای شما اتفاق بیفتد، حتی اگر در خواندن مطالب انگلیسی عالی باشید، در یادگیری لغات جادوگر باشید و مهارت های ترجمه ای داشته باشید ممکن است مهارت شنیداری شما خنده دار باشد.

ممکن است به این فکر کنید که آیا هرگز قادر خواهید بود مکالمه ای زیبا و با صدای طبیعی داشته باشید؟!

مهم نیست که در مورد گوش دادن به زبان مقصد خود چه احساسی دارید، و مهم نیست که تاکنون چقدر پیشرفت کرده اید، اهمیت گوش دادن غیرقابل انکار است.

چرا گوش دادن برای زبان آموزان حیاتی است؟

بسیاری از زبان آموزان تمرکز زیادی روی صحبت کردن دارند. آنها تلاش زیادی برای مهارت شنیداری نمی کنند.

به نظر می رسد گوش دادن باید ساده باشد، یا در درجه دوم مهارت های زبانی فعال تر باشد. در کمال تعجب بسیاری از تازه‌آموزان، گوش دادن به یک زبان خارجی بسیار برایشان دشوار است. اگر تا به حال مجبور شده اید در آزمون زبان انگلیسی شرکت کنید، می دانید که بخش شنیداری تقریباً همیشه سخت ترین بخش است.

اما، گوش دادن یک مهارت حیاتی برای یادگیری زبان است.

سوالی که پیش می آید این است کهح: آیا نیمی از زمان یادگیری زبان خود را صرف تمرینات شنیداری می کنید؟

۵ دلیل برای اینکه مهارت شنیداری برای یادگیری زبان خارجی مهم است

راه حل این است که زمان بیشتری را صرف گوش دادن به زبان دوم خود کنیم. با این حال، بسیار مهم است که یاد بگیریم به طور موثر گوش کنیم.

اغلب، نحوه گوش دادن به یک زبان خارجی به طور خاص به ما آموزش داده نشده است، یا به درستی آموزش داده نشده است.

بیایید به تحقیق بپردازیم تا بفهمیم چرا گوش دادن مهم است و چگونه می توانیم مهارت های گوش دادن به زبان خارجی خود را بهبود ببخشیم.

۱. گوش دادن یک فرآیند فعال است

اگر تا به حال در گروهی از افراد نشسته باشید که به زبان خارجی صحبت می کنند، با احساس ناراحت کننده ای که باید به آن ملحق شوید آشنا خواهید شد.

هیچ چیز نمی تواند دور از حقیقت باشد. مشکل این است که شما یک فرآیند خاموش را با یک فرآیند غیرفعال اشتباه می گیرید.

با وجود اینکه شما چیزی نمی گویید، گوش دادن یک فرآیند بسیار فعال است. به همین دلیل است که وقتی بعد از یک رویداد اجتماعی به زبان دیگری به خانه می روید، خیلی خسته می شوید.

غلبه بر این احساس که ما “هیچ کاری انجام نمی دهیم” یک گام کلیدی برای گوش دادن موثر است.

یک راه حل این است که از تکنیک های گوش دادن فعال استفاده کنید تا به خود و دیگران یادآوری کنید که در مکالمه شرکت دارید حتی اگر زیاد صحبت نکنید.

در اینجا چند نکته وجود دارد که نشان می دهد فعالانه گوش می دهید:

 • با فردی که صحبت می کند ارتباط چشمی برقرار کنید.
 • برای نشان دادن علاقه کمی به جلو خم شوید. اگر واقعاً گوش می دهید، این باید طبیعی باشد.
 • سر خود را کمی تکان دهید تا نشان دهید که درک می کنید.
 • اگر با چیزی که آنها گفته اند موافق هستید،سر خود را تکان دهید.
 • با بی قراری، بازی با گوشی یا نگاه کردن به دوردست، حواس خود را پرت نکنید.

۲. “دوره سکوت” طلایی است

کودکانی که زبان دوم را می آموزند، اغلب در یک «دوره خاموش» قرار می گیرند که در آن چیزی نمی گویند. معلمان و محققان زبان کاملاً توافق نکرده اند که آیا این مرحله ضروری برای یادگیری زبان است یا اینکه چقدر باید طول بکشد. اما، آنها موافق هستند که بسیاری از کودکان آن را تجربه می کنند.

منصفانه است که بگوییم بیشتر بزرگسالان اصلاً دوره خاموشی را پشت سر نمی گذارند. ما اغلب سعی می کنیم مستقیماً وارد صحبت شویم.

مشکل تلاش برای صحبت کردن از ابتدا این است که یک دوره سکوت در واقع می تواند بسیار مفید باشد.

یکی از دلایل مهم این است که صحبت کردن می تواند یک تجربه کاملاً اعصاب خردکن باشد. من آن را به اندازه اجرای روی صحنه استرس زا می دانم.

اجازه دادن به خود برای سکوت به شما این امکان را می دهد که بیشترین استفاده را از گوش دادن داشته باشید.

با این حال، صحبت کردن با موفقیت به یک زبان خارجی نیز می تواند بسیار مفید باشد. صحبت کردن به ما انگیزه می دهد تا به یادگیری ادامه دهیم. و ما نمی خواهیم انگیزه خود را از دست بدهیم، آیا امکان پذیر است؟

پاسخ این نیست که کلا صحبت کردن را کنار بگذارید. این برای این است که به خودمان اجازه دهیم سکوت کنیم و هر وقت می توانید صحبت کنید.
ما می‌توانیم هم از انگیزه صحبت کردن و هم از مزایای شنیدن یک دوره سکوت بهره ببریم.

۳. مغز شما یک ماهی قرمز زبان خارجی است

آیا تعجب خواهید کرد که بدانید حافظه کوتاه مدت شما دریادگیری یک زبان خارجی حتی کوتاهتر ازماهی قرمز است؟

وقتی به آن فکر می کنید، منطقی است. چند بار فراموش کرده اید جملاتی که به راحتی یادگرفته اید؟ حداقل برای من خیلی بیشتر ازیادگیری  زبان مادری ام اتفاق افتاده است.

گوش دادن گامی حیاتی برای غلبه بر این مشکل است.

اما، چرا این اتفاق می افتد؟

در یک زبان خارجی، ما با “قوانین تقسیم بندی” برای نحوه صحبت کردن زبان آشنا نیستیم. حافظه کوتاه مدت ما باید همه کلمات را جداگانه ذخیره کند.

یکی از دلایل اهمیت گوش دادن در یک زبان خارجی این است که به ما کمک می کند تا با قوانین تقسیم بندی آشنا شویم.

نه تنها درک شما را تقویت می کند، بلکه صحبت کردن شما را نیز بهبود می بخشد.

یادگیری قوانین تقسیم‌بندی معمولاً یک فرآیند ناخودآگاه است، بنابراین ساده‌ترین راه برای یادگیری آن‌ها تمرین زیاد گوش دادن است.

در اینجا چند راه برای آشنایی بیشتر با قوانین تقسیم بندی یک زبان وجود دارد:

 • فیلم ها را به زبان مقصد خود تماشا کنید.
 • یک کتاب بخوانید و در عین حال به نسخه کتاب صوتی گوش دهید.
 • در رویدادهای اجتماعی با افراد بومی شرکت کنید و وقت خود را صرف گوش دادن کنید.
 • به رادیو به زبان مقصد خود گوش دهید.
 • ویدیوها را به زبان مقصد خود به صورت آنلاین تماشا کنید.

۴. استراتژی های گوش دادن ما وارونه هستند

اگر زبانی را در مدرسه یاد گرفتید، چه استراتژی گوش دادن به شما آموزش داده شد؟

خودم، یادم می‌آید که یک امتحان شنیداری به این شکل بود: به یک نوار گوش دهید (بله. آن روزها همه نوارها بودند) و سپس آنچه را که شنیدیم ترجمه کنید.

محققان زبان این را استراتژی گوش دادن از پایین به بالا می نامند.

گوش دادن از پایین به بالا یک استراتژی خوب برای استفاده در کلاس درس است. به این معنی است که با دقت به هر کلمه، ضمایر و ساختار جمله گوش دهید تا آنچه گفته شده است را بررسی کنید. متأسفانه، این یک استراتژی گوش دادن کامل برای استفاده در دنیای واقعی نیست.

در دنیای واقعی، شما نمی توانید تمام انرژی گوش دادن خود را صرف تمرکز بر روی دستور زبان خاص در حین صحبت کردن مردم کنید. آنها به صحبت کردن ادامه می دهند و شما گم خواهید شد.

از سوی دیگر، گوش دادن از بالا به پایین یک استراتژی عالی برای افزایش درک بیشتر از آنچه گفته می شود است.

استراتژی های گوش دادن از بالا به پایین بر مفاهیم تمرکز دارند. استراتژی های گوش دادن از پایین به بالا بر روی کلمات تمرکز می کنند. هر دو برای شنونده موثر بودن لازم هستند.

اساساً به این معنی است که شما از قبل کمی در مورد موضوع گفتاری یاد می گیرید. در اینجا چند پیشنهاد برای اجرای استراتژی گوش دادن از بالا به پایین برای برخی از فعالیت‌های رایج وجود دارد:

اگر می خواهید یک فیلم یا تئاتر به زبان خارجی ببینید، ابتدا داستان را بخوانید.
قبل از رفتن به دیدن یک ارائه، موضوع را بخوانید.
سعی کنید قبل از گوش دادن به آن، محتوای یک قطعه صوتی را بخوانید یا پیش‌بینی کنید. این باعث می شود مغز شما روی مفاهیم و نه فقط کلمات خاص تمرکز کند.
با دوستی که حکایت مشابهی را وقتی با افراد مختلف تکرار می کند، معاشرت کنید. شما از قبل داستان را می دانید، بنابراین درک شما به طور چشمگیری افزایش می یابد. همچنین یک راه عالی برای تبدیل یک موقعیت بالقوه آزاردهنده به یک تمرین یادگیری مفید است.

۵. اصل درک در مهارت شنیداری

در نهایت، یکی از مواردی که اغلب هنگام گوش دادن به زبان دیگر از آن غفلت می کنیم این است که دقیقاً بررسی کنیم که چقدر درک کرده ایم.

فراتر از سطح معینی از توانایی زبانی، ما اغلب به «خلاصه» آنچه گفته شد می پردازیم. با این حال، گاهی اوقات ما آنقدر که فکر می کنیم درک نکرده ایم.

دفعه بعد که به چیزی به زبان هدف خود گوش می دهید، این شش تمرین کوتاه و آسان را امتحان کنید تا به خودتان ثابت کنید که آنچه گفته شده را فهمیده اید:

 • سعی کنید تصویری از آنچه گفته شد بکشید.
 • چند سوال در مورد آن از خود بپرسید و سعی کنید به آنها پاسخ دهید.
 • خلاصه ای از آنچه گفته شد ارائه دهید.
 • پیشنهاد کنید چه چیزی ممکن است در «داستان» بیاید.
 • آنچه گفته شد را به زبان دیگری ترجمه کنید.
 • برای شرکت در مکالمه تخیلی با گوینده پاسخ دهید (این کار را هنگام گوش دادن به رادیو انجام می دهم).

جمع بندی و نتیجه گیری

همانطور که می بینید، گوش دادن بسیار مهم است. آیا حاضرید متعهد شوید که بهتر به زبان انگلیسی خوب گوش دهید؟

فقط به یاد داشته باشید که از تکنیک های گوش دادن فعال استفاده کنید، به خود اجازه دهید یک “دوره خاموش” داشته باشید، برای یادگیری “قوانین تقسیم بندی” زبان گفتاری زیاد گوش کنید و با استفاده از استراتژی های گوش دادن از بالا به پایین، گوش دادن خود را وارونه کنید.

وقتی تمرین‌ها را دنبال می‌کنید تا ببینید چقدر متوجه شده‌اید، از این تغییر شگفت‌زده خواهید شد!

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا